Ocieplenia



Dalej

Ocieplenia na styropianie

Budując lub przeprowadzając generalny remont nieruchomości warto pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich prac termoizolacyjnych. Pozwoli to w znacznym stopniu ograniczyć koszty eksploatacji nieruchomości i umożliwi zastosowanie ciekawych technik wykończenia elewacji. Jednym z rozwiązań jest docieplenie na styropianie.


Ocieplenia styropianem

Najpopularniejszym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym są ściany zewnętrzne dwuwarstwowe (mur + ocieplenie). Warstwę termoizolacyjną wykonuje się zazwyczaj w systemie ETICS, zwanym również metodą lekką mokrą.

Wiele osób decyduje się na ocieplenie przy użyciu styropianu. Jest on stosunkowo tani, lekki i odporny na wilgoć. Układ warstw w takim systemie wygląda następująco:

  • Klej do przyklejania styropianu
  • Płyta styropianowa (+opcjonalnie łączniki mechaniczne - kołki)
  • Klej do warstwy zbrojonej
  • Siatka elewacyjna (zatopiona w kleju)
  • Grunt pod tynk
  • Tynk biały (mineralny) lub barwiony (akrylowy, silikatowy, silikonowy)
  • Farba (opcjonalnie, zalecana przy t. mineralnym)

Oprócz tego warto zastosować profile do wykończenia ościeży, okapów, narożników itp. Poprawia to trwałość wykonanej elewacji jak również jej wygląd.

Ocieplenia na wełnie

Dlaczego warto stosować wełnę? Przede wszystkim - aby zmniejszyć straty ciepła; Izolacja z wełny mineralnej ma również inne zalety: jest materiałem paroprzepuszczalnym i stabilnym wymiarowo, zapewnia najlepszą izolację akustyczną. Jest odporna na czynniki chemiczne, zmiany temperatury i wilgoć.


Ocieplenia wełną

Najpopularniejszym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym są ściany zewnętrzne dwuwarstwowe (mur + ocieplenie). Warstwę termoizolacyjną wykonuje się zazwyczaj w systemie ETICS, zwanym również metodą lekką mokrą.

Wybór wełny mineralnej jako docieplenia ma wiele zalet. Wełna jest bardzo elastyczna, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do miejsc, w których jest układana i wypełnia je bardzo szczelnie. Oprócz tego jest całkowicie niepalna oraz odporna na wysoką temperaturę. Jest też wysoce paroprzepuszczalna, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”. Układ warstw w takim systemie wygląda następująco:

  • Klej do przyklejania wełny
  • Płyta z wełny mineralnej (+ łączniki mechaniczne - kołki))
  • Klej do warstwy zbrojonej
  • Siatka elewacyjna (zatopiona w kleju)
  • Grunt pod tynk
  • Tynk biały (mineralny) lub barwiony (silikatowy, silikonowy)
  • Farba (opcjonalnie, zalecana przy t. mineralnym)

Oprócz tego warto zastosować profile do wykończenia ościeży, okapów, narożników itp. Poprawia to trwałość wykonanej elewacji jak również jej wygląd.

Elewacje wentylowane

W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć ściany wielowarstwowe, czyli tzw. elewacje wentylowane. Są zdecydowanie trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż ocieplenie wykonane metodą lekką mokrą.


Elewacje wentylowane

Elewacje wentylowane dają również szerszy wachlarz możliwości wyglądu warstwy wierzchniej. Można zastosować płyty ceramiczne, kamienne, deski, szkło czy panele metaliczne lub imitujące drewno lub np. marmur. Możliwości jest bardzo wiele.

Układ warstw w takim systemie wygląda następująco:

  • stelaż mocowany do ściany (konsola)
  • płyta izolacyjna (najczęściej z wełny mineralnej z welonem)
  • szczelina wentylacyjna
  • Siatka elewacyjna (zatopiona w kleju)
  • płyta elewacyjna (deska, okładzina kamienna, płyta wkłókno-cementowa, panel aluminiowy, ozdobna płyta ze sprasowanej wełny)

W zakresie elewacji wentylowanych współpracujemy z firmą ROCKWOOL, której płyty fasadowe ROCKPANEL to nowoczesne, ekonomiczne i wytrzymałe rozwiązanie w bardzo atrakcyjnych i estetycznych wersjach wykończenia. Również firma Caparol wprowadziła na rynek interesujący system izolacji wentylowanej - Capatect AirTec. Jest to jedyny obecnie system posiadający aprobatę techniczną.

Wewnętrzne systemy ociepleń

W rzadkich przypadkach ocieplenie murów od strony zewnętrznej nie jest możliwe. Wtedy warto zastosować jeden ze sprawdzonych systemów ocieplenia wewnętrznego. Poprawi to nam energooszczędność mieszkania, ale zabierze cenną przestrzeń w pomieszczeniach i jest droższe od tradycyjnych metod ocieplenia na elewacji.


Systemy wewnętrzne

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na tą metodę ocieplenia, możemy wykonać to dwojako. Pierwszy rodzaj wygląda podobnie jak przy elewacji wentylowanej, czyli składa się z konstrukcji mocowanej do ścian, między którą umieszcza się izolację – najczęściej wełnę. Do konstrukcji przykręca się płyty GK i uzyskaną powierzchnię wykańcza się tradycyjnie – tynkiem wewnętrznym i farbą.

Druga, nowocześniejsza metoda podobna jest do ocieplenia na elewacji. Różni się tylko zastosowaniem innej warstwy izolacyjnej wykonanej z płyt mineralnych lub specjalnej wersji płyt styropianowych. Taki system ma w swojej ofercie firma Caparol – Capatect IDS Aktiv i Capatect IDS Mineral.

Ocieplenia stropu

Gdy poddasze jest nieużytkowe termoizolacja jest wykonywana po to, by z poddasza nie uciekało ciepło z ogrzewanych pomieszczeń, które znajdują się poniżej. Ociepla się więc strop nad ostatnią kondygnacją.


Ocieplenia stropu

Ocieplenia stropów są bardzo często wykonywane gdy chcemy ocieplić przestrzeń mieszkalną lub użytkową sąsiadującą od dołu z dużymi, nieogrzewanymi pomieszczeniami, takimi jak garaże, piwnice czy parkingi podziemne. Na ich stropach układa się wtedy system, którego układ warstw wygląda następująco:


  • Klej do przyklejania wełny
  • Płyta lamelowa z wełny mineralnej (gruntowana lub nie)
  • Grunt do wełny (niekonieczny, jeśli wełna jest już zagruntowana)
  • Akustyczny tynk natryskowy lub farba strukturalna


W naszej firmie zakupią Państwo wszystkie składniki systemu dociepleń garażowych, takich jak Bolix Izo-Strop, Quick-mix Lobatherm G BS czy Caprol Capatect 100 (odmiana garażowa).

Konserwacja elewacji

Po kilku latach na elewacji mogą pojawic się zanieczyszczenia, grzyby lub glony. Zarówno firma Bolix jak i Caparol oraz Quick-mix, z którymi współpracujemy, posiadają w ofercie produkty pomagające utrzymać nasza elewację w czystości.


W przeciwieństwie do nowych fasad, które należy chornić przed porażeniem, powierzchnie już porażone glonami i/lub grzybami należy najpierw oczyścić mechanicznie, ponieważ kolonie tych mikroorganizmów nie stanowią nośnego podłoża dla farb.


Proces konserwacji elewacji

  • Diagnoza problemu - ustalenie rodzaju porażenia
  • Czyszczenie mechaniczne powierdzchni
  • Dezynfekcja zainfekowanych powierzchni
  • Nanoszenie powłoki ochrnonnej

Do poprawnej konserwacji elewacji zalecamy używanie produktów znanych i cenionych producentów farb ochronnych takich jak Caparol oraz Bolix, które w swojej ofercie posiadają specjalne produkty do czyszczenia oraz zabezpieczania elewacji przed atakami grzybów i glonów.